DĚTSKÉ ODDĚLENÍ - pavilon M
Primář:
MUDr. Hudec Dalibor MBA
553 766 310
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Vrchní sestra:
Bc. Pacíková Eva
553 766 312
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Důležité kontakty a telefonní čísla
zástupce primáře 553 766 590
příjmová ambulance 553 766 314
ambulance praktického lékaře pro děti a dorost 553 766 955
alergologická ambulance 553 766 322
kardiologická ambulance 553 766 321
gastroenterologická ambulance 553 766 321
dětská JIP 553 766 613, 553 766 616
M2 - oddělení menších dětí 553 766 315, 553 766 615
M4 - oddělení větších dětí 553 766 318, 553 766 618
dokumentární pracovnice 553 766 313
Návštěvní hodiny

Denně od 14:30 do 17:00 hodin.

CHARAKTERISTIKA ODDĚLENÍ

Dětské oddělení se nachází v pavilonu M (vedle známé repliky hradu Karlštějn). Celá budova prošla rozsáhlou rekonstrukcí v letech 2001-2002.

Součástí dětského oddělení je oddělení novorozenecké, které je spolu s gynekologicko-porodnickým oddělením umístěno ve 3. patře pavilonu V.

V přízemí pavilonu M se nachází ambulantní trakt, v 1. patře oddělení M4 pro větší děti a dětská JIP, ve 2. patře oddělení M2 pro maminky s dětmi.

Na lůžkách i v odborných ambulancích je poskytována speciální lékařská a ošetřovatelská péče pacientům od narození do 19. roku věku.

Na dětském oddělení je k dispozici ambulance příjmová/odborná (zajišťuje taktéž následnou péči pacientů po propuštění), alergologická, gastroenterologická a poradna pro děti s ranými riziky. Již několik let také funguje ambulance praktického lékaře pro děti a dorost.

O dětské pacienty se stará speciálně vyškolený personál - specializované dětské sestry a lékaři, přítomen je také herní terapeut.

V rámci komplexní léčebné péče probíhají podle indikace ošetřujícího lékaře také konzilia kardiologická, neurologická, endokrinologická či nefrologická (dětští specialisté), podle potřeby jsme v kontaktu také s lékaři z ostatních oddělení, spolupracujeme s fyzioterapeuty, využíváme inhalační terapii a další moderní léčebné a ošetřovatelské postupy.

Mezi nejčastější potíže, se kterými jsou děti na naše oddělení přijímány, patří zejména nemoci dýchacího systému, nemoci ledvin, nemoci zažívacího traktu, neurologická onemocnění, potíže s prospíváním a psychomotorickým vývojem, ve spolupráci s ostatními specialisty také děti po operacích apod.

Jednou týdně navštěvují oddělení Zdravotní klauni v rámci celorepublikového projektu a chodí zde studentky Slezské univerzity v Opavě, které dětem předčítají.

Oddělení větších dětí M4

Je umístěno v 1. poschodí dětského oddělení. Je určeno pro děti od 6 do 19 let, případně pro děti mladší, u nichž nemohou být z jakéhokoli důvodu hospitalizováni rodiče. Oddělení disponuje pěti nadstandardně vybavenými pokoji, hernou, jídelnou a místností pro návštěvy, sesternou a pracovnou lékaře. Pro minimalizaci stresu z nemocničního prostředí mohou děti během dne využívat bohatě vybavenou hernu, kde je přítomen herní specialista napomáhající léčebnému procesu, mohou nosit vlastní oblečení a přinést si na oddělení osobní věci, hračky, knihu apod. Na oddělení jsou návštěvní hodiny denně od 14:30 do 17:00 hodin, po domluvě je možná návštěva rodičů kdykoliv bez omezení, případně během celého dne v rámci tzv. denního pobytu. V tomto případě je jeden z rodičů trvale přítomen u hospitalizovaného dítěte.

Oddělení Jednotky intenzivní péče

Se taktéž nachází v 1. patře budovy dětského oddělení. Jsou zde 2 oddělené pokoje s celkovou kapacitou 5 lůžek, pracovna sester, pracovna lékaře, přípravna léků a sociální zařízení. Pokoje jsou vybaveny moderními polohovacími postelemi, monitorovacími a terapeutickými přístroji vč. defibrilátoru, EKG, mobilního ultrazvuku apod. Pro děti jsou na pokojích televizory a DVD přehrávače, rádia s CD, které jsou využívány také k bazální stimulaci. Na oddělení jsou přijímány děti ve vážném stavu, u kterých hrozí selhání životních funkcí, ve věku od narození do 19 let. Mezi nejčastější potíže patři dušení při nemocech dýchacího systému, zvracení, dehydratace, poruchy vědomí, křeče, otravy, celkové těžké infekce, popáleniny, pooperační stavy, apalické syndromy (dlouhodobá kvalitativní porucha vědomí s náročnou ošetřovatelskou péčí) apod. O děti se stará speciálně vyškolený personál - dětské sestry se specializací dětské ARO-JIP a lékaři se specializovanou způsobilostí pro obor pediatrie. Na oddělení jsou návštěvní hodiny pro rodiče denně od 14:30 do 17:00 hodin. Je možná celodenní přítomnost rodinného příslušníka v rámci tzv. denního pobytu. Kojícím matkám umožňujeme 24 hodinovou přítomnost u dítěte. Také zde, pokud to zdravotní stav dovolí, navštěvují děti jednou týdně Zdravotní klauni a studentky Slezské univerzity.

Oddělení menších dětí M2

Je umístěno ve 2. poschodí dětského oddělení. Je určeno pro děti od narození do 6 let věku, ke kterým jsou přijímáni rodiče (pro minimalizaci stresu z nemocničního prostředí), případně jiní rodinní příslušníci. Ve výjimečných případech jsou zde hospitalizovány starší děti, pokud si rodič pobyt hradí sám (tzv. samoplátce). Oddělení disponuje 9 standardně vybavenými pokoji s jedním či dvěma lůžky, vaničkou pro koupání dětí, TV a DVD, dále hernou, rehabilitační místností, sesternou a pracovnou lékaře. Volně k dispozici je zde lednice, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice. O dětské pacienty se stará speciálně vyškolený personál - specializované dětské sestry, ošetřovatelky a lékaři. Během pobytu mohou rodiče s dětmi využívat bohatě vybavenou hernu, mohou nosit vlastní oblečení a přinést si na oddělení osobní věci, hračky, knihu případně elektronické zařízení (notebook, tablet, přenosné DVD apod.). Na oddělení jsou návštěvní hodiny denně od 14:30 do 17:00 hodin, po domluvě je možná návštěva kdykoliv během dne. Pokud to zdravotní stav dovolí, lze využívat balkóny na pokojích, případně vycházky v rámci areálu nemocnice.

Novorozenecké oddělení

Novorozenecké oddělení spadá pod primariát dětského oddělení a nachází se spolu s gynekologicko-porodnickým oddělením v budově pavilonu V. Obě oddělení spolu úzce spolupracují. Sousedí s oddělením šestinedělí, proto je personál novorozeneckého oddělení nepřetržitě připraven pomáhat maminkám po porodu v péči o jejich narozené dítě. Součástí této péče je i erudované poradenství s kojením. Moderní přístrojové i personální vybavení umožňuje zajisti péči nejen o fyziologického novorozence, ale taktéž bezprostřední péči o dítě při případných komplikacích (předčasně narozené děti, novorozenecké infekce, stavy po kříšení,..). Dětská sestra z novorozeneckého oddělení je přítomna již v závěru II. doby porodní při prvním ošetření dítěte.

O případné jakékoli informace, týkajících se dětského oddělení, se můžete kdykoli obrátit na příjmovou ambulanci na tel. 553 766 314 či oddělení JIP na tel. 553 766 616. Vždy se budeme snažit vám nutný pobyt na oddělení co nejvíce zpříjemnit.

FOTOGALERIE
ODDĚLENÍ V MÉDIÍCH
VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA

Web od Linelab.