PLICNÍ ODDĚLENÍ (TRN) - pavilon N
Primář:
MUDr. Nykel Zdeněk
553 766 330
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Vrchní sestra:
Bc. Haasová Blanka
553 766 332
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Důležité kontakty a telefonní čísla
zástupce primáře 553 766 811
dokumentární pracovnice 553 766 334
Návštěvní hodiny

Denně od 14:30 do 17:00 hodin.

CHARAKTERISTIKA ODDĚLENÍ

V rámci funkčního vyšetřování dýchacích cest jsou prováděna základní spirometrická vyšetření, dále jsou realizovány bronchomotorické testy - test zátěžový metacholinem, test bronchodilatační - ventolinem, atroventem apod.. Je zajištěna návaznost a úzká spolupráce s jinými odděleními, především pak s ambulancemi praktických lékařů a odborných ambulancí, zvláště alergologických. Tato vyšetření jsou prováděna jak u dospělých, tak i u dětí.

Bronchoskopická vyšetření jsou prováděna moderním flexibilním videobronchoskopem.

Oddělení TRN dále nabízí možnost ultrazvukového vyšetřování plic, a to jak v ambulantní části, tak i na lůžkové jednotce, kde je nový sono přístroj. Toto vyšetření významně zvyšuje kvalitu vyšetřování a usnadňuje provádění lékařských a léčebných úkonů přímo na TRN oddělení. Dále snižuje počet RTG vyšetření a snižuje riziko a počet možných komplikací invazivních výkonů.

Ambulantní část

Ambulantní část plicního oddělení SNO patří mezi nemocnice s širokou spádovou oblastí.

Je zde velké množství klientů - kuřáků, z nichž řada se již opakovaně snažila a snaží své závislosti na tabáku zbavit. Proto v naší nemocnici došlo ke zřízení ambulance odvykání kouření - CLZT, která se tak zařadila do sítě celorepublikových center. Provoz je zajištěn vyškoleným personálem, kdy lékaři i středně zdravotnický personál absolvoval odpovídající kurz - léčba závislosti na tabáku.

Lůžková část

Lůžkové oddělení zajišťuje péči pro pacienty s nemocemi spadajícími do oboru TRN, a to na jedné 25-ti lůžkové jednotce v 5. patře pavilonu N v areálu nemocnice. Na dané oddělení je výtahem zajištěn bezbariérový přístup.

V přízemí budovy se nachází ambulantní a vyšetřovací část oddělení, jejíž provoz je zajištěn atestovaným lékařem v oboru TRN ve spolupráci s vyškolenými sestrami k provádění základních i specializovaných výkonů.

Oddělení je členěno do 10 pokojů 3-lůžkových a 2-lůžkových. Všechny pokoje jsou vybaveny umyvadlem s přívodem teplé a studené vody, v oknech jsou stahovací žaluzie. Každý pokoj je vybaven barevným TV přijímačem napojeným na společnou anténu. Poplatek za využívání TV je 40 Kč/den.

Na oddělení jsou toalety a koupelna. Je zde umístěna vybavená kuchyně, jídlo je klientům podáváno přímo na pokoje. Na oddělení je uzamykatelná šatna pro klienty, cennosti lze uložit do trezoru.

Provoz oddělení se řídí ústavním provozním řádem a dále potřebami vycházejícími ze specifikace oboru TRN. Návštěvní hodiny jsou denně od 14:30 do 17:00 hodin, po domluvě lze zajistit individuální návštěvní hodiny či trvání doby návštěvy.

Oddělení TRN zajišťuje konziliární činnost pro ostatní lůžkové stanice, úzce spolupracuje se všemi obory nemocnice a také s pracovišti vyššího typu.

ODDĚLENÍ V MÉDIÍCH
MUDr. Zdeněk Nykel, primář plicního oddělení SNO   [ Magazín TV Medicína, 24. 10. 2016 ]

Web od Linelab.