Může se to stát každému z nás. Ať už ráno spěcháte do práce či na autobus nebo v zaměstnání či na zahrádce děláte těžkou práci, sportujete… A najednou se objeví palčivá bolest za hrudní kostí, která s ústupem námahy mizí. Pravděpodobně Vás postihla ischemická choroba srdeční. Je to jedna z častých nemocí, která se velkou mírou podílí na nemocnosti a úmrtnosti naší populace. Jednou z diagnostických metod napomáhající k včasnému zjištění a následné úspěšné léčbě této nemoci je nukleární kardiologie. Nukleární kardiologie se nejčastěji zabývá vyšetřením prokrvení srdečního svalu při zátěži a v klidu u ischemické choroby srdeční. Zahrnuje i funkční vyšetření srdce či zjištění závažnosti srdečních zkratů. Spolu s onkologickou a kostní problematikou patří v současné době mezi stěžejní programy nukleární medicíny.
Na našem oddělení je standardním vyšetřením prokrvení srdečního svalu po fyzické zátěži a v klidu. Lékařskou terminologií ho nazýváme zátěžový či klidový perfuzní SPECT myokardu.
Cílem tohoto vyšetření je zjistit, jak jsou prokrveny jednotlivé části srdečního svalu při zátěži a současně, jaká je funkce levé komory srdeční těsně po zátěži. Díky tomografickému snímání synchronizovanému s EKG a následnému zpracování počítačem vše vidíme v tomografických řezech včetně 3D zobrazení pulzujícího srdce. Máme tedy srdce jako na dlani. Pokud je vše normální, tímto vyšetření u nás končí. V opačném případě, většinou následný den, vyšetření opakujeme po aplikaci radiofarmaka za klidových podmínek a oba nálezy porovnáváme.
Zjišťujeme, zda na srdci je jen přechodná porucha prokrvení při zátěži či je již přítomno postižení charakteru jizvy po infarktu myokardu. Je nutné zdůraznit, že vyšetření nezobrazuje stupeň zúžení koronárních cév, které zásobují srdeční sval, ale důsledek tohoto zúžení - to je poruchu prokrvení srdečního svalu! Toto vyšetření může v diagnostickém postupu předcházet známou koronarografii nebo následně po ní ji vhodně doplnit. Celkově má tato metoda vysokou citlivost i diagnostickou přesnost přesahující 90%.
Na našem oddělení je prováděno několik set perfuzních SPECTů myokardu ročně. Vyšetření provádíme dle národních radiologických standardů (pro obor nukleární medicína) na moderních dvoudetektorových tomografických gamakamerách a na hybridním systému SPECT/CT, kde je jako doplňující informace provedeno nízkoenergetické CT. Pomáhá nám jednak ke zlepšení kvality scintigrafických obrazů, současně informuje o stupni přítomných kalcifikací koronárních cév či o jiných patologických procesech v oblasti hrudníku. Perfuzní SPECT myokardu má celou řadu předností. Například zobrazuje i poruchy mikrocirkulace, které nejsou zřejmé při koronarografickém vyšetření, odhaluje přítomnost nestabilních aterosklerotických plátů, které mohou být zdrojem akutního zhoršení nemoci či náhlé srdeční příhody. Současně informuje o pozátěžové funkci levé komory srdeční, jejíž snížení, ve srovnání s klidovými hodnotami, může být projevem postižení více koronárních cév či známkou nepříznivého vývoje nemoci. Radiační zátěž z aplikovaného radiofarmaka je nízká a nepřesahuje zátěž z běžně prováděných CT vyšetření.
Vyšetření prokrvení srdečního svalu-perfuzní SPECT myokardu je v současné době nejčastěji rutinně používanou vyšetřovací metodou, která souběžně podává informaci o prokrvení a funkci srdečního svalu. Provedení takto náročného vyšetření vyžaduje zkušený tým pracovníků se specializací v nukleární medicíně, včetně úzké spolupráce s kardiologickými ambulancemi v širokém okolí. Je to metoda ambulantní, představující minimální riziko komplikací, která napomáhá včasné diagnostice a léčbě ischemické choroby srdeční. A je dobře, že tato svým způsobem unikátní vyšetřovací metoda je běžně dostupná právě ve Slezské nemocnici v Opavě.