VYŠETŘENÍ CENTRÁLNÍHO NERVOVÉHO SYSTÉMU


PERFUZNÍ SPECT MOZKU

Vyšetření slouží k posouzení stavu prokrvení mozkové tkáně (šedé kůry mozkové) jako např. u cévních mozkových onemocnění, stavy po mozkových poraněních, migrény, různých typů demencí, epilepsie.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Zpravidla vyšetřujeme prokrvení mozkové tkáně za klidových podmínek. Pacient je po příchodu uložen na lůžko, je mu zavedena kanyla a pacient leží zhruba 15 minut v klidu v zatemněné místnosti. Po aplikaci radiofamaka se za 30-60 minut provádí vyšetření, kdy pacient leží bez pohnutí 35 minut na vyšetřovacím lůžku a detektory gamakamery se otáčejí kolem jeho hlavy.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient nemusí být nalačno. V den vyšetření by neměl požít černý čaj, kávu a jiné energetické nápoje, alkohol a kouřit, případně je nutné vysadit určité léky – ale jen po dohodě s lékařem, který vyšetření požaduje.

DALŠÍ INFORMACE

Celková doba vyšetření se pohybuje 2-3 hodiny od příchodu, přípravy na vyšetření, včetně samotného vyšetření. Pacient by během této doby neměl opouštět budovu.


DATSCAN (VYŠETŘENÍ DOPAMINOVÝCH RECEPTORŮ)

Jde o specializované vyšetření, které slouží k posouzení funkce určitých struktur centrálního nervového systému, které mohou být poškozeny u některých onemocnění (např. Parkinsonova choroba, určité typy demencí). Vyšetření zpravidla indikuje neurolog, event. psychiatr.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Po aplikaci radiofarmaka pacientovi do žíly se může provádět vyšetření nejdříve za 3 hodiny od aplikace. Během této doby není nutné setrvávat na oddělení, je možné provádět běžné aktivity. Vyšetření trvá zhruba 40 minut, kdy se kolem pacientovy hlavy otáčejí detektory gamakamery. Pacient má lehce fixovanou hlavu, během vyšetřovací doby by měl ležet bez pohnutí.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient se nemusí dostavit nalačno. Před aplikací radiofarmaka podáváme pacientovi tabletu perchlorátu k ochraně štítné žlázy. Dále je před vyšetřením nutné vysadit určité léky – ale jen po dohodě s lékařem, který vyšetření požaduje.

RADIONUKLIDOVÁ VYŠETŘENÍ V KARDIOLOGII (NUKLEÁRNÍ KARDIOLOGIE)


PERFÚZNÍ SCINTIGRAFIE MYOKARDU

Vyšetření se provádí pro zobrazení prokrvení srdečního svalu při zátěži nebo v klidu. Typickým příkladem je diagnostika ischemické choroby srdeční, jejího rozsahu a lokalizace, zjištění stupně poškození myokardu po infarktu, zhodnocení efektu po revaskularizační terapii.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacientovi se aplikuje malé množství radiofarmaka do žíly přes zavedenou kanylu. Zátěž se provádí na ergometrickém kole (“pacient šlape na ergometrickém kole“) nebo lékově (fyzická zátěž je nahrazena farmakologickou). Bezprostředně poté následuje snímání pod gamakamerou, kdy pacient leží na vyšetřovacím stole na zádech s rukama za hlavou, následně na břiše.

V případě klidového vyšetření se radiofarmakum pacientovi aplikuje za klidového stavu po požití tučné potraviny (jogurt, čokoláda). Vstřebávání radiofarmaka do srdečního svalu je proto pomalejší a snímání se provádí za 1 hodinu od aplikace radiofarmaka. Celkově trvá snímkování zhruba 40 minut.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacienti přichází po lehké snídani, nepít kávu, černý čaj, kolu, nejíst banány (diabetici dodrží svůj režim). Před zátěžovým vyšetřením by měli vysadit určité léky – ale jen po předchozí domluvě s lékařem, který požaduje vyšetření. Typ zátěže musí schválit odesílající lékař. S sebou je nutné vzít 10 dkg čokolády, pití, vysazené léky, eventuelně sportovní oblečení.

DALŠÍ INFORMACE

Celková doba pobytu na oddělení je asi 2-3 hodiny.


RADIONUKLIDOVÁ ANGIOKARDIOGRAFIE

Vyšetření se provádí k posouzení průtoku krve dutinami srdce a plícemi u některých srdečních vad, zejména u srdečních zkratů.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacient leží na zádech, detektor je nastaven na oblast hrudníku. Do předem zavedené kanyly na ruce se aplikuje radiofarmakum a ihned se snímkuje. Snímkování trvá zhruba 2 minuty.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Před vyšetřením není žádná zvláštní příprava, pacient nemusí být nalačno. Po příchodu pacienta podáváme tabletu perchlorátu k ochraně štítné žlázy.

DALŠÍ INFORMACE

Celková doba vyšetření činí asi půl hodiny.


RADIONUKLIDOVÁ VYŠETŘENÍ PLIC


PERFUZNÍ SCINTIGRAFIE PLIC

Vyšetření se provádí k posouzení prokrvení plícní tkáně, nejčastěji u podezření na plicní embolii (ucpání části plicního řečiště krevní sraženinou), dále slouží ke kontrole po léčbě plicní embolizace. Lze ji využít k posouzení prokrvení plic u jiných plicních chorob např. bronchiálního asthmatu, dušnosti nejasného původu.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacientovi se aplikuje malé množství radiofarmaka do žíly, před aplikací leží v klidu zhruba 5 minut. Následuje vyšetření pod gamakamerou v poloze vleže, s rukama za hlavou zhruba 30-40 minut. V určité dny provádíme souběžně s vyšetřením scintigrafie plic ventilační.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Před vyšetřením není žádná zvláštní příprava.

DALŠÍ INFORMACE

Pacient si většinou na výsledek čeká, celkově se může zdržet až 1 hodinu, v závislosti na způsobu provedení.


VENTILAČNÍ SCINTIGRAFIE PLIC

Vyšetření slouží k vyšetření plicní ventilace = zásobení plícní tkáně vzduchem.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Zpravidla se toto vyšetření provádí souběžně se scintigrafií plic perfuzní. Pacient inhaluje pod gamakamerou přes masku nebo náustek vzduch s malým množstvím radioaktivního plynu, který je nedráždivý, bez chuti či zápachu. Vyšetření se provádí zpravidla vleže, s rukama za hlavou po dobu 30 minut (u dušných pacientů je možné I provedení vsedě)

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Před vyšetřením není žádná zvláštní příprava.

DALŠÍ INFORMACE

Pacient si většinou na výsledek čeká, celkově se může zdržet 1 hodinu, v závislosti na způsobu a rozsahu vyšetření.


VYŠETŘENÍ TRÁVICÍHO TRAKTU


SCINTIGRAFIE SLINNÝCH ŽLÁZ

Vyšetření se provádí k posouzení funkce slinných žláz např. u akutních nebo chronických zánětů a nádorů velkých slinných žláz, při pocitech suchosti v ústech, podezřeních na blokádu vývodného systému slinných žláz.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacient leží na zádech, detektor je nastaven na oblast hlavy a krku. Do žíly se aplikuje radiofarmakum a současně se spouští snímkování, které trvá přibližně 30 minut.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na vyšetření lačný, neměl by ani před vyšetřením stimulovat slinné žlázy ať už bonbónem, žvýkačkou nebo kouřením. S sebou si přinese citrón.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se pacient zdrží zhruba 1 hodinu.


SCINTIGRAFIE JÍCNU A VYŠETŘENÍ GASTROESOFAGEÁLNÍHO REFLUXU

Vyšetření se provádí k odhalení příčín poruch polykání např. u cukrovky, při podezření na zánět nebo nádory jícnu, při bolestech na hrudi, k vyloučení eventuelního návratu obsahu žaludku zpět do jícnu.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacient se vyšetřuje po polknutí malého množství radiofarmaka na vyšetřovacím stole v poloze na zádech s detektorem nad hrudníkem, krkem a horní části břicha. V průběhu snímání navíc ještě vypije pomerančový džus, smíchaný s radiofarmakem a následuje zvyšování tlaku na oblast žaludku pomocí nafukovací manžety. Snímání trvá asi 15 minut.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na vyšetření nalačno, před vyšetřením nesmí kouřit. Je možné, že by měl vysadit určité léky – jen po dohodě s lékařem, který vyšetření požaduje. K vyšetření je nutné přinést 300 ml pomerančového džusu.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se pacient zdrží zhruba 1 hodinu.


SCINTIGRAFIE ŽLUČOVÝCH CEST - CHOLESCINTIGRAFIE

Vyšetření se provádí k ověření funkce žlučových cest a jaterní tkáně při podezření na poškození funkce žlučových cest, žlučníku, evet. po operacích na žlučových cestách, u dětí při podezření na vrozené poruchy žlučových cest.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacient leží na zádech na vyšetřovacím stole gamakamery, detektory nastaveny na oblast břicha. V této poloze se aplikuje pacientovi radiofarmakum do žíly a probíhá snímání obrazů po dobu 1 hodiny. V průběhu tohoto snímání pacient sní čokoládu nebo jiný tučný pokrm. Po ukončení snímání je nutné doplnit další, s odstupem 2-3 hodiny, kdy si pacient může odejít mimo naše oddělení.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Doporučena je lehká večeře, ráno pak pacient přichází lačný.

DALŠÍ INFORMACE

Pacient si donese tabulku čokolády o váze minimálně 100 g. Celkově se jedná o zdlouhavé vyšetření trvající až 3 hodiny.


VYŠETŘENÍ EVAKUACE ŽALUDKU (VYPRAZDŇOVÁNÍ ŽALUDKU PO JÍDLE)

Vyšetření se provádí u rúzných funkčních nebo anatomických poruch horní části zažívacího traktu (např. diabetická neuropatie, stav po operaci žaludku, nejasné poruchy trávení horní části trávicího traktu).

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacient před vyšetřením sní přinesený pokrm smíchaný s malým množstvím radioaktivní látky a ihned mu je snímána oblast žaludku pod gamakamerou. Vyšetření se provádí v poloze na zádech po dobu 1-2 hodiny.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na vyšetření minimálně 6 hodin lačný, před vyšetřením nesmí kouřit. Diabetici si vezmou s sebou léky na cukrovku či inzulin, který před požitím pokrmu užijí. Je možné, že by měl pacient vysadit určité léky – jen po dohodě s lékařem, který vyšetření požaduje. K vyšetření je nutné přinést 300 g rýžového pokrmu (nákyp, rizoto, sladká rýže...). Při nesnášenlivosti rýže je možné domluvit jiný pokrm s lékařem nukl. medicíny.

DALŠÍ INFORMACE

Dobu vyšetření nelze předem jednoznačně určit – zpravidla 1-2 hodiny.


KRVÁCENÍ DO ZAŽÍVACÍHO TRAKTU

Vyšetření se provádí při podezření na krvácení do střev nebo k odhalení místa krvácení. Provádí se tehdy, pokud je pacient neschopen endoskopického vyšetření nebo se jím nepodařilo lokalizaci krvácení prokázat.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Po příchodu na oddělení se odebírá pacientovi krev, která se dále zpracovává, což trvá asi 1 hodinu. Tato zpracovaná krev označená radioaktivní látkou se aplikuje zpět pacientovi a zahajuje se snímkování pod detektory gamakamery v oblasti břicha po dobu 1 hodiny. Pacient celou dobu leží v poloze na zádech. Následují kontrolní obrazy v hodinových intervalech, dokud se neprokáže krvácení nebo vyšetření neukončí lékař z jiných důvodů.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na vyšetření lačný.

DALŠÍ INFORMACE

Jedná se o zdlouhavé vyšetření, je třeba počítat minimálně s 3 hodinovou délkou trvání, ale i déle. V akutních případech vyšetřujeme i bez nutnosti lačnění pacienta.


PERFÚZNÍ SCINTIGRAFIE JATER K DIAGNOSTICE JATERNÍHO HEMANGIOMU

Vyšetření se provádí k průkazu hemangiomu v jaterní tkáni (nezhoubný nádor krevních cév), když vyšetření CT nebo magnetickou rezonancí nejsou s jasným výsledkem.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacientovi se po příchodu odebere asi 10 ml krve. Poté se pacient může najíst. Po zpracování krve v laboratoři (zhruba 1,5 hodiny) se pacient uloží na vyšetřovací stůl pod detektor gamakamery v poloze na zádech a zpět se mu aplikuje krev označená radioaktivní látkou. Probíhá vyšetření, které trvá asi 1 hodinu. Poté pacient čeká v čekárně do rozhodnutí lékaře o dalším postupu a zda bude následovat pokračování ve vyšetření.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na vyšetření nalačno, doporučujeme vzít si s sebou snídani a pití.

DALŠÍ INFORMACE

Jedná se o časově náročné vyšetření, které trvá celkově asi 3-4 hodiny, ale může trvat i déle, dle následné ordinace lékaře.


SCINTIGRAFIE EKTOPICKÉ ŽALUDEČNÍ SLIZNICE (MECKELOVA DIVERTIKLU)

Vyšetření se provádí kvůli podezření na mimo žaludek uloženou žaludeční sliznici (Meckelův divertikl). Zpravidla se projevuje bolestmi břicha, krvácením do trávicího traktu, většinou u dětí.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacient se vyšetřuje na vyšetřovacím stole v poloze na zádech s detektorem nad oblastí břicha. Je mu aplikováno malé množství radioaktivní látky do žíly a zahajuje se studie, která trvá 0,5 hodiny. Většinou je nutné doplnit kontrolní obrazy v půlhodinových či hodinových intervalech, v závislosti na ordinaci lékaře.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na vyšetření nalačno. Někdy je vhodné užít s předstihem léky, ovlivňující funkci sliznice žaludku, tyto léky předepisuje pouze odesílající lékař.

SCINTIGRAFIE JATER

Vyšetření se provádí k zobrazení funkční tkáně jater a sleziny, jejich tvaru, velikosti a uložení.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacientovi se aplikuje malé množství radiofarmaka do žíly a po 20 minutách se provádí snímání břicha pod gamakamerou, vleže na zádech s rukama za hlavou. Snímání trvá 30-45 min.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Není nutná žádná zvláštní příprava.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se pacient zdrží zhruba 1 hodinu.


VYŠETŘENÍ KOSTÍ A KOSTNÍ DŘENĚ (KOSTNÍHO SYSTÉMU)


SCINTIGRAFIE SKELETU

Vyšetření se provádí k zobrazení aktivity a rozsahu kostní přestavby u nejrůznějších kostních onemocnění jako například poúrazové stavy – akutní i chronické, degenerativní, zánětlivá a revmatická onemocnění kostí a kloubů, bolesti kostí nejasného původu, posouzení hojení po totálních endoprotézách kyčelních, kolenních i jiných kloubů, kostní metastázy, nádory.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacientovi se injekčně vpraví do žíly malé množství radiofarmaka, které se do kostí zabudovává několik hodin, minimálně však 2,5 hodiny. Někdy je aplikace radiofarmaka nutná přímo pod detektory gamakamery. Základní vyšetření pod detektory gamakamery pak následuje asi za 2,5-4 hod, vleže na zádech. Většinou samotné vyšetření pod přístrojem trvá asi 1 hodinu.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient nemá žádnou speciální přípravu, je vhodné vzít si s sebou pití.

DALŠÍ INFORMACE

V době mezi injekcí a vyšetřením pod přístrojem si pacient může odejít, vykonávat běžnou činnost. Je nutné, aby během této doby vypil postupně alespoň 1 litr tekutin a močil. Celková doba vyšetření od aplikace radiofarmaka včetně vyšetření 3,5-4 hodiny.


SCINTIGRAFIE KOSTNÍ DŘENĚ

Vyšetření se provádí k zobrazení kostní dřeně u onemocnění hematologických a onkologických.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacientovi se vpraví do žíly malé množství radioaktivní látky, která se do kostní dřeně zabudovává 0,5 hodiny až 1 hodinu. Až poté je možné provést vyšetření pod detektory gamakamery, kdy pacient leží na zádech. Provádí se další kontrolní vyšetření s časovými odstupy, vše dle ordinace lékaře.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Není nutná žádná zvláštní příprava.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se pacient zdrží zhruba 2 hodiny, doporučujeme vzít si s sebou jídlo a pití.


RADIONUKLIDOVÁ VYŠETŘENÍ LEDVIN A MOČOVÝCH CEST


DYNAMICKÁ SCINTIGRAFIE LEDVIN

Vyšetřením se posuzuje funkční zdatnost ledvin a odtok moči z nich – při zánětlivých, poúrazových nebo nádorových onemocněních ledvin, při vrozených poruchách, vysokém krevním tlaku. Vyšetření zpravidla indikuje urolog, nefrolog, praktický lékař, dětský lékař, internista.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Vyšetření se provádí vleže na zádech, detektory gamakamery jsou umístěny v oblasti zad, v místě ledvin. Na počátku vyšetření je pacientovi aplikováno radiofarmakum do žíly a ihned je zahájeno snímkování, které trvá půl hodiny. Dle ordinace lékaře a zobrazení ledvin se může během vyšetření aplikovat diuretikum – léčivo, které zvyšuje činnost ledvin. Většinou se ještě doplňuje krátkým zobrazením po půl hodině, kdy pacient čeká v čekárně.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na vyšetření dostatečně zavodněn, to znamená, že hodinu před vyšetřením vypije minimálně půl litru tekutin a nemusí zadržovat moč. Malé děti vypijí 200-300 ml. Pacient nemusí být lačný. Pokud užívá léky, je na místě vzít jejich soupis s sebou.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se pacient zdrží zhruba asi 1 hodinu.

DYNAMICKÁ SCINTIGRAFIE LEDVIN- CAPTOPRILOVÝ TEST

Vyšetření se provádí při podezření na zúžení ledvinné tepny z indikace zpravidla internisty, nefrologa nebo urologa.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Na začátku vyšetření si pacient užije tabletu, která ovlivňuje krevní tlak a následuje pravidelné měření krevního tlaku po dobu asi 1 hodiny. Poté se provádí dynamická scintigrafie ledvin (průběh popsán v záložce Dynamická scintigrafie ledvin). Většinou je nutné provedení dvou vyšetření a to standardní dynamickou scintigrafii ledvin a po té po podání tablety určitého léčiva.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na vyšetření zavodněn, to znamená, že hodinu před vyšetřením vypije minimálně půl litru tekutin a nemusí zadržovat moč. Někdy je nutné, aby vysadil určité léky na vysoký krevní tlak delší dobu před vyšetřením - jen po domluvě s lékařem, který vyšetření požaduje. Léky a pití je dobré vzít s sebou.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se pacient zdrží zhruba 1-2 hodiny.


STATICKÁ SCINTIGRAFIE LEDVIN

Vyšetření se provádí k posouzení tvaru, velikosti a polohy ledvin a stanovuje podíl každé ledviny na celkových ledvinných funkcích

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Po příchodu na oddělení aplikujeme pacientovi radiofarmakum do žíly a samotné vyšetření pod gamakamerou se provádí až za 3 hodiny od aplikace. Během této doby si pacient může odejít, vykonávat běžné činnosti, Snímkování se dělá vleže na zádech s rukama za hlavou, trvá zhruba 0,5-1 hodinu.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Není žádná speciální příprava, před vyšetřením je vhodné dodržet normální pitný režim.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově vyšetření trvá 4 hodiny, kdy si pacient po injekci odchází domů nebo na oddělení, kde je hospitalizován a vrací se zpět ve stanovenou dobu. Po aplikaci injekce do doby vyšetření je nutné zvýšit příjem tekutin, proto by si měl pacient vzít s sebou pití a začít se zavodňovat co nejdříve po injekci.


VYŠETŘENÍ LYMFATICKÉHO SYSTÉMU


VYŠETŘENÍ LYMFATICKÉHO SYSTÉMU - LYMFOSCINTIGRAFIE

Vyšetření se provádí k zobrazení a ověření funkce lymfatických (mízních) cest, nejčastěji při otocích dolních končetin nebo horních končetin. Po domluvě lze vyšetřit jakoukoliv oblast při podezření na lymfatický otok.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacient leží během vyšetření na zádech. Na začátku se pacientovi aplikuje radiofarmakum zpravidla 1-2 vpichy do podkoží vyšetřovaných končetin (obou pro srovnání) a sleduje se odtok takto označené lymfy z místa vpichu. V případě vyšetření dolních končetin je pacient vyzván k hodinové procházce mimo budovu. V případě vyšetření horních končetin pacient cvičí v čekárně (mačká molitanové míčky). Snímání probíhá v různých časových odstupech dle ordinace lékaře.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Není žádná speciální příprava.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově vyšetření trvá 3-6 hodin, kdy se pacient s určitými časovými odstupy opakovaně vrací ke snímkování. Vyjímečně je možné pokračování ve vyšetření za 24 hodin.


SCINTIGRAFIE SENTINELOVÝCH UZLIN

Vyšetření se provádí k zobrazení spádové uzliny, která filtruje lymfu ze sledované oblasti, nejčastěji se jedná o nádory kůže a prsu. Jde o metodu, jejíž zavedení zejména umožňuje šetřící výkony při operacích prsu pro nádory.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Tenkou jehlou se pod kůži do blízké sledované oblasti vpraví malé množství radiofarmaka, tato oblast je pacientem jemně masírována a po hodině od aplikace se dělají první snímky pod detektory gamakamery. Další odložené snímky provádíme za cca 2-3 hodiny, během které si pacient může odejít. Pokud se uzlina objeví, označí se fixem na kůži pacienta. Někdy je nutné odložené snímkování za 24 hodin.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Není žádná speciální příprava.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se jedná o vyšetření časově náročnější, závislé na schopnosti uzliny zobrazit se, minimální celková doba trvání vyšetření je 4 hodiny.


HEMATOLOGICKÁ VYŠETŘENÍ METODAMI NUKLEÁRNÍ MEDICÍNY


STANOVENÍ OBJEMU KREVNÍCH SLOŽEK

Vyšetření se provádí ke zjištění množství červených krvinek v krvi a objemu celé krve, jde o speciální vyšetření indikované hematologem.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Na začátku vyšetření se odebere pacientovi z žíly asi 10 ml krve, která se dále zpracovává, což trvá zhruba 1,5 hodiny. Po odběru se pacient může nasnídat a nemusí se během této doby zdržovat na oddělení. Zpracovaná krev, značená radioaktivní látkou se zpět naaplikuje pacientovi a po půl hodině se opět odebere z žíly asi 10 ml krve. Většinou na toto vyšetření navazuje vyšetření sleziny.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na oddělení po několikahodinovém lačnění.

SCINTIGRAFIE SLEZINY

Vyšetření se provádí k zobrazení funkční tkáně sleziny, její velikosti a uložení.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Na začátku vyšetření se odebere pacientovi z žíly asi 10 ml krve, která se dále zpracovává, což trvá zhruba 1,5 hodiny. Po odběru se pacient může nasnídat a nemusí se během této doby zdržovat na oddělení. Zpracovaná krev, značená radioaktivní látkou se zpět naaplikuje pacientovi a po půl hodině se opět odebere z žíly asi 10 ml krve.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na oddělení po několikahodinovém lačnění.

RADIONUKLIDOVÁ VYŠETŘENÍ V ENDOKRINOLOGII


SCINTIGRAFIE ŠTÍTNÉ ŽLÁZY

Vyšetření se provádí k zobrazení tvaru, velikosti, polohy funkční tkáně štítné žlázy. Zpravidla při podezření na ložiskové procesy ve štítné žláze, při zvýšené činnosti štítné žlázy, při zánětlivých onemocněních štítné žlázy.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Na začátku vyšetření se aplikuje malé množství radiofarmaka do žíly a za 15-20 minut se provádí snímkování oblasti krku, kdy pacient leží na zádech s mírně zakloněnou hlavou. Toto snímkování trvá zhruba 30 minut.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient nemusí být lačný. Je důležité vysadit na několik týdnů veškeré preparáty obsahující zvýšený obsah jódu (pozor na vyšetření, kdy se podávají jodové kontrastní látky - rtg, CT), dále je nutné vysadit některé léky, které ovlivní zobrazení štítné žlázy – ale jen po dohodě s odesílajícím lékařem. Pokud je po scintigrafii štítné žlázy plánována punkce štítné žlázy, nelze užívat léky ovlivňující srážlivost krve – domluvit se s odesílajícím lékařem.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se pacient zdrží asi 1 hodinu. Někdy je odesílajícím lékařem požadována punkce štítné žlázy, v případě provedení punkce se vyšetření prodlouží o 1 hodinu.


SCINTIGRAFIE PŘÍŠTITNÝCH TĚLÍSEK

Vyšetření se provádí k zobrazení příštítných tělísek při podezření na zvýšenou funkci příštitných tělísek.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Na začátku vyšetření se aplikuje malé množství radiofarmaka do žíly a za 10 minut se provádí snímkování oblasti krku a hrudníku, kdy pacient leží na zádech s mírně fixovanou hlavou. Snímkování trvá 40 minut. Poté má pacient pauzu – asi 2 hodiny, během které nemusí setrvávat na oddělení. Následuje opět snímkování 40 minut dlouhé. Poté může následovat další pauza s odloženým snímkováním, vše dle ordinace lékaře.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient nemusí být lačný, není žádná speciální příprava. Často se provádí vyšetření příštítných tělísek v kombinaci se scintigrafií štítné žlázy.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se jedná o časově náročné vyšetření, pacient se může zdržet až 5 hodin.


VYŠETŘENÍ FUNKCE SLZNÝCH CEST


VYŠETŘENÍ FUNKCE SLZNÝCH CEST (DACRYOSCINTIGRAFIE)

Vyšetření slouží k neinvazivní diagnostice částečného nebo úplného uzávěru slzných cest jako příčiny slzení.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Jedná se o bezbolestné vyšetření, kdy je pacientovi kápnuto do oka několik kapek radiofarmaka ve formě očních kapek a ihned se snímá oblast očí. Pacient sedí bez pohybu zhruba 10 minut, následuje pauza asi 20 minut a opět snímání, které trvá již méně – asi 5 minut. Poté může ještě znovu lékař požadovat odložené další snímkování za dalších 20 minut.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient nemusí být lačný, není žádná speciální příprava.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se pacient může zdržet 1 hodinu.


SCINTIGRAFIE ZÁNĚTU

Vyšetření se provádí při podezření na některá zánětlivá onemocnění nebo u teploty nejasného původu v případě, že jiná předcházející vyšetření nebyla schopna určit zánětlivé ložisko. Metodu vyšetření – zda pomocí značených bílých krvinek (a v jaké variantě provedení) nebo zda pomocí radiogalia určí lékař nukleární medicíny po domluvě s lékařem požadujícím vyšetření.


SCINTIGRAFIE ZÁNĚTU POMOCÍ RADIOGALIA

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Vyšetření je rozděleno do několika dnů. První den přichází pacient pouze k aplikaci radiofarmaka. Samotné vyšetření pod detektory gamakamery následuje zpravidla třetí den, vyšetření probíhá v poloze vleže na zádech a snímání trvá zhruba 1,5 hodiny. Někdy se provádějí kontrolní snímky ještě čtvrtý den.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient nemusí být lačný, není žádná speciální příprava.

DALŠÍ INFORMACE

Jedná se o časově náročné vyšetření, které je dnes většinou nahrazováno vyšetřením pomocí pozitronové emisní tomografie – PET, dostupné v FN Ostrava Poruba, FN Olomouc nebo ONM Nový Jičín.


LEUKOSCINTIGRAFIE

Vyšetření se provádí při vyhledávání zánětlivých ložisek a ke stanovení aktivity těchto ložisek.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Na začátku vyšetření je pacientovi odebrána krev, ze které se získají bílé krvinky, označí radioaktivní látkou a aplikují zpět pacientovi. Toto zpracování krve trvá asi 1,5 hodiny, kterou pacient nemusí trávit v čekárně, může si odejít a nasnídat se. Po aplikaci již zpracovaných bílých krvinek do těla se ještě čeká další 1 hodinu, než dojde ke snímání obrazů pod detektory přístroje. Následuje zhruba hodinové vyšetření pod gamakamerou vleže na zádech. Lékař může požadovat ještě další odložené snímky v různých intervalech – zpravidla za 4-6 hod, ale i za 24 hodin (pacient si odchází domů nebo na oddělení, kde je hospitalizován).

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient přichází na vyšetření lačný.

SCINTIGRAFIE NĚKTERÝCH TYPŮ NÁDOROVÉHO ONEMOCNĚNÍ


CELOTĚLOVÁ SCINTIGRAFIE MIBI

Vyšetření se provádí pro zobrazení určitých typů nádorů či metastáz.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Pacientovi je aplikováno radiofarmakum v malém množství do žíly a několik minut poté se snímkuje pod detektory gamakamery vleže na zádech s rukama podél těla, ale i za hlavou. Tato část vyšetření trvá hodinu. O dalším průběhu rozhoduje lékař.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Pacient nemusí být lačný, není žádná speciální příprava. Celkově se pacient zdrží asi 1-3 hodiny, dle ordinace lékaře.

DALŠÍ INFORMACE

Celkově se pacient zdrží asi 1-3 hodiny, dle ordinace lékaře.


SCINTIGRAFIE AKTIVITY SOMATOSTATINOVÝCH RECEPTORŮ

Jde o specializované vyšetření k zobrazení jen určitých typů nádorů (“neuroendokrinní”) z indikace onkologa.


OCTREOSCAN, TEKTROTYD

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Na počátku vyšetření se aplikuje radiofarmakum do žíly a následuje tento postup:
V případě aplikace Octreoscanu si pacient odchází a vrací se za 6 hodin, kdy se snímá pod gamakamerou v poloze na zádech, vyšetření trvá do 1 hodiny. Poté si pacient odchází a vrací se druhý den, vyšetření pak trvá zhruba 1,5 hodiny.
V případě aplikace Tektrotydu pacient zůstává na oddělení, za hodinu od aplikace se provádí hodinové vyšetření pod gamakamerou, následuje opět hodinová pauza s popíjením kontrastní látky a následuje 1,5 hodinové vyšetření. Vše v jeden den.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Není žádná speciální příprava na vyšetření. Pokud se jedná o vyšetření Tektrotydem, přichází pacient lačný.

DALŠÍ INFORMACE

Jedná se o časově náročné vyšetření, doporučujeme si vzít s sebou jídlo, pití a léky.


TERAPIE POMOCÍ RADIONUKLIDŮ


RADIAČNÍ SYNOVEKTOMIE

Jde o jednu z možností léčby opakovaných výpotků v kloubech při degenerativních, poúrazových nebo revmatických onemocněních. Na našem oddělení pouze léčíme kolenní klouby. Léčbu drobných ručních kloubů, loketních, ramenních kloubů provádí Klinika nukleární medicíny Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě.

PRŮBĚH VYŠETŘENÍ

Zavedení radionuklidu do štěrbiny kolenního kloubu provádí lékař nukleární medicíny, někdy ve spolupráci s ortopedem. Celá aplikace trvá zhruba 20 minut. Poté se ještě provádí kontrolní snímek kolene pod detektory gamakamery, což trvá zhruba 15 minut.

PŘÍPRAVA PACIENTA PŘED VYŠETŘENÍM

Není žádná speciální příprava na vyšetření.

DALŠÍ INFORMACE

Je nutné donést s sebou kompresní obvaz nebo elastickou ortézu a zajistit odvoz. Následné dvoudenní dodržování klidového režimu je zásadní podmínkou úspěšné léčby a zabránění vzniku komplikací. Dbejte pokynů provádějícího lékaře. Aplikace do stejného kloubu je možná s odstupem minimálně půl roku.

RADIAČNÍ PALIATIVNÍ ANALGETICKÁ TERAPIE

Jde o speciální metodu léčby bolesti, nezvladatelnou stadardní analgetickou terapií u metastatického postižení kostí, nejčastěji u generalizovaného karcinomu prostaty. Je vhodná jen pro některé pacienty, kteří splňují podmínky pro použití této terapie. K dispozici jsou radiofarmaka značená stronciem nebo samariem.