CENTRÁLNÍ OPERAČNÍ SÁLY - pavilon V
Primář:
MUDr. Peteja Matúš, Ph.D.
553 766 700
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Vrchní sestra:
Bc. Migašová Iveta
553 766 575
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Důležité kontakty a telefonní čísla
staniční sestra - centrální sterilizace 553 766 607
úseková sestra - zákrokové sály 553 766 722
dokumentární pracovnice 553 766 703, 553 766 653, 553 766 245
CHARAKTERISTIKA ODDĚLENÍ

Primariát COS tvoří tři vzájemně se doplňující oddělení, která fungují v novém chirurgickém komplexu pavilonu V od dubna 2002:

• centrální operační sály,
• zákrokové sály,
• centrální sterilizace.

Všechna pracoviště jsou propojena informačně řídícím systémem Medix.

Lékaři našeho primariátu se aktivně podílejí nejen na standardní operativě, ale především v oblasti miniinvazivní chirurgie. Mezi jejich další aktivity potom patří práce na chirurgické ambulanci (pohotovost) a odborné proktologické ambulanci.

Centrální operační sály

Oddělení Centrálních operačních sálů je tvořeno pěti operačními sály, na kterých probíhá operativa chirurgického oddělení včetně dětské chirurgie, ORL (ušní, nosní, krční), urologického, ortopedického a gynekologicko-porodnického oddělení.

Operační sály odpovídají svým vybavením i vzduchotechnikou přísným normám EU a umožňují provádět široké spektrum operativy včetně miniinvazivní chirurgie a náročných ortopedických a cévních výkonů. Jsou vybaveny moderním operačním instumentáriem, harmonickými skalpely, astroskopickým vybavením, OrthoPilotem i peroperační diagnostikou rentgenovou a histologickou.

Součástí traktu COS je dospávací pokoj, který je kompletně vybaven pro pooperační sledování pacientů lékařem a sestrou ARO.

Zákrokové sály

Zákrokové sály jsou využívány k operativě oddělení ORL (ušní, nosní, krční), ortopedie, urologie a chirurgie.

Výkony jsou prováděny jak v celkové, tak v lokální anestezii. Součástí zákrokových sálů je dospávací pokoj, kde jsou pooperačně sledováni pacenti lékařem a sestrou ARO.

Centrální sterilizace

Centrální sterilizace je špičkové pracoviště, které patří svým vybavením k nejmodernějším v České republice. Poskytuje služby pro Slezskou nemocnici (60 interních zákazníků), ale také pro terénní lékaře a externí pracoviště (190 externích zákazníků - obvodní lékaři, zdravotnické ústavy, kosmetické i tetovací salony).

Činnost Centrální sterilizace je nejvíce spjata s činností na centrálních operačních sálech SNO. Je zde využíván počítačový systém Medix, který umožňuje bezpečné a okamžité zabezpečení sterilního materiálu a instrumentária k operačním výkonům - plánovaným i akutním. Jako první v republice bylo toto pracoviště vybaveno plazmovým prokládacím sterilizátorem Sterrad 200™.

Od roku 2009 přibyl další moderní sterilizátor, který získala Slezská nemocnice v Opavě formou sponzorského daru od firmy IVEX.


Web od Linelab.