Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Vedoucí oddělení:
PharmDr. Fialová Barbora
553 766 991
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
Další pracovníci: PharmDr. Petra Schreierová, PharmDr. Nikola Karasová Ph.D., PharmDr. Marie Zajícová
Dokumenty ke stažení
Charakteristika oddělení

Jde o naše „nejmladší“ oddělení, které od roku 2022 v souladu s nejnovějšími trendy péče o pacienty rozšířilo služby v nemocnici o klinicko-farmaceutickou péči a farmakoterapeutická konzilia. Jejich cílem je společně s lékaři vylepšit a zracionalizovat farmakoterapii u hospitalizovaných pacientů, provádět revizi farmakoterapie, případně upozorňovat na možné nežádoucí účinky, interakce atd. Specifickou součástí těchto služeb je také terapeutické monitorování hladin léčiv (TDM Therapeutic Drug monitoring), převážně antibiotik, kdy dochází ke kontrole hladiny léčiva v plazmě a následné úpravě dávkování (týmová spolupráce klinického oddělení, biochemické laboratoře a interpretace klinického farmaceuta).

Stejný servis nabízíme také směrem k zdravotnické veřejnosti mimo nemocnici. Našemu klinickému farmaceutovi může váš praktický lékař zaslat žádanku na konzultaci ohledně farmakoterapie nebo nežádoucích účinků souvisejících s farmakoterapií (DRP Drug related problems).

Ve výjimečných případech lze provést farmakoterapeutickou konzultaci po domluvě s klientem, ovšem je třeba zajistit více dat, ne pouze seznam léčiv na papíru. Realizace je možná po předběžné telefonické nebo e-mailové objednávce, ve které se domluví, kdy klient donese do nemocniční lékárny (a předá klinickému farmaceutovi) podklady pro hodnocení. Podle množství podkladů se dohodne termín, do  kdy klinický farmaceut vypracuje zprávu, kde zhodnotí užívané léky, upozorní na možná rizika léčby, nežádoucí účinky a interakce s jinými léky či potravou, doporučí různá režimová opatření atd. Tato zpráva je opět předána (s případným komentářem) v rámci diskrétní zóny výdejní části nemocniční lékárny. Služba je zpoplatněna dle platného Ceníku zdravotních výkonů a služeb Slezské nemocnice (část Lékárna)


Web od Linelab.